- Staff -

Directors

 

Trevor Hall
Headmaster

 

Trevor Cowie
Senior Deputy Headmaster

 

Nestor Pierides
Deputy Headmaster

 

Alan Miller
Deputy Headmaster

Administration Staff

Mr Anthony Ash
Director – Adminstration

Mr Leslie Chain
Director – Student Support

Mr Sharmin Naidoo
Director – Sports & logistics

Mr Marcellino Nyar
Director – Learnerships & Careers

Mr Anthony Hoyer
Director – GET phase academics

Mr Richard Jennings
Director – FET Phase academics

Mr Luke Holder
Director – Cultural Activities

Mr Guy Coombe
Director – Student Development & Counselling

Mrs Jill Anderson
Marketing/Admissions

Mrs Teresa Olckers
Reception

Mrs Clemmi Bothma
Boarding Enquires

Mr Erwin Brandt
Estates Manager

Mrs Lyndy Coombe
Marketing/Graphics/Functions

Mrs Marge Campbell
Admissions

Mrs Paula Robertson
Finance

Mrs Nicky Lillywhite
Headmasters Office/Marketing/Old Boys

Mr Brad Rowe
Operations

Mrs Karen Denyssen
Finance

Mrs Coral Parkin
Finance

Mr Reg Pennefather
Business

Mr Seelan Ragaven
Printing

Mr Mickey Rooplal
Grounds

Mrs Vimla Rooplal
Lab Technician

Wian Du Plessis
Marketing

Netelligent Consulting
Information Technology

Form Heads

Mr Anthony Hoyer
Form Head – Grade 8

Mr Jo-Ash Van Aswegen
Form Head – Grade 8

Ms Pam Hayward
Form Head – Grade 9

Mr Gavin Sweet
Form Head – Grade 9

Mrs Kirsty Pratt
Form Head – Grade 10

Mr Luke Holder
Form Head – Grade 10

Mr Ray Grey
Form Head – Grade 11

Ms Tanya Bower
Form Head – Grade 11

Mr Marcellino Nyar
Form Head – Grade 12

Mrs Joanne O’Connor
Form Head – Grade 12

Mr Guy Coombe
Discipline

Teaching Staff

Mrs Moira Adamson

Mrs Michelle Allaway-Pieterson

Mr Marcus Appenah

Dr Litzi Lombardozzi

Miss Amanda Govender

Mr Geoff Bull

Mr Sipho Buys

Mrs June Cookson

Mr Charl Moller

Mrs Henriette Egan

Mrs Helen Erasmus

Mr Andrew Faurefield

Ms Chanè van Jaarsveld

Mr Ian Minnie

Mrs Sue Goldfeder

Mr Ray Grey

Mrs Mary Haw

Mrs Dianne Hayes

Ms Pam Hayward

Mr Luke Holder

Mrs Jenna Hoyer

Mrs Janine Jollands

Mrs Gillian Julius

Ms Kathie Kearns

Mr Shaun Padoa

Mr Paul Lichkus

Ms Candice Beauchamp

Mr Tyrone Green

Mr Nolan Julius

Mrs Makho Mbonambi

Mr Devan Boden

Mr Richard Potgieter

Ms Nomusa Miya

Mrs Esme Nelson

Mr Roland Norris

Mr Pius Nkosi

Mrs Rishma Nyar

Mrs Jowaine Parrott

Mr Paul Pontes

Ms Janet-Marie Venter

Mr Dale King

Mrs Kirstie Pratt

Mr Shaun Robinson

Mr Robbie Young

Mr Richard Snyman

Ms Gugu Sukude

Mrs Isabel Vermeulen

Mr Wesley van der Linde

Mr Vincent van Rensburg

Mrs Janet Venter

Ms Leigh Franklin

Mrs Barbara Wies

Mrs Rozlyn Rodel

Mrs Madri Maritz

Learner Teachers

Mr Jonathan Tarin

Mr Warren Hitchings

Mr Duncan Brown

Ms Jade Bevis

Mr Mason Campbell

Ms Melissa Spann

Mr Sean Groenewald

Mr Damian Stone

Sports Officers

Mr Craig Currin
Executive Sports Officer

Mr Myles Usher
MIC Time-Tabled Sport

Mr Jo-ash van Aswegan
MIC of Rigby

Mr Andrew Stewart
Aquatics

Sports Learnership

Mr Oliver Cash
Junior Sports Officer/Gym and Conditioning

Mr Thomas Jackson
Junior Sports Officer

Mr Chester Comins

Mr Ramon Rademeyer

Mr Troy Steyn

Mr Rogan Comins

Mr Jason Lawrence

Miss Demi Botha