WBHS Pavillion
WBHS Aerial
WBHS Waterpolo
WBHS Cricket
WBHS Swimming
WBHS Swimming
WBHS Homepage
WBHS_Slider
WBHS Homepage
WBHS Home page
WBHS homepage
WBHS Homepage
previous arrow
next arrow
SPORT
SPORT
OUR SPORTING PHILOSOPHY

We believe in the value of sport-for-all, career opportunities in Sport, and the positive influence of Sport on enhancing academic performance, emotional intelligence and resilience.  We promote full participation, fair play, sportsmanship, commitment, teamwork, collaboration, resilience and year-on-year progression in the physical and inter-personal skills of our sportsmen. We also commit to tailoring our academic support, teaching and coaching programmes to the needs of high-performance sportsmen.

Official sports offered
Cricket Swimming
Waterpolo Rugby
Soccer Hockey
Softball Basketball
Athletics Cross-Country
Tennis Squash
Surfing Golf
Sevens Rugby Volleyball
Badminton Indoor Hockey
Time tabled sports

An integrated timetable was instituted in 2001. Sports periods, as distinct from Physical Education periods, are incorporated into the timetable, thereby ensuring the provision of sport to every boy in the School.

Skills-based training, under supervision of especially selected coaches, is conducted in the time-tabled sports periods.

Implementation of a conditioning period where each boy is assessed physically and his normative, social and emotional development monitored.

Sports experts are appointed as technical advisors to provide support to the School’s coaches and to assist in keeping up with modern developments in the various sporting codes.

Age-group practices are conducted in the afternoon to focus on team-work and team-skills.

Elite squads are chosen across age-groups for specialized training by experts in order to nurture above average talent.

Professional sport coaches and advisors

ATHLETICS & CROSS COUNTRY

  • Marlize Hayward – Former Comrades Medalist

BADMINTON

  • Demi Botha – SA Senior Championships Gold Medalist, currently ranked no 2 in South Africa

BASKETBALL

  • Byron Tucker – KZN Schools u13, u16 & u18 Coach & Selector

CRICKET

  • Mornantau Hayward – Former Proteas Player & Level 3 Coach
  • Thomas Jackson – KZN Coastal U17 & U19 Selector
  • Taylor Cox – KZN Coastal U15 Selector
  • Richard Wissing – Former Dolphins B-Side Player

OUTDOOR & INDOOR HOCKEY

  • Cameron Mackay – KZN Raiders & PHL Maropeng Cavemen & KZN Coastals u18A & u16A

RUGBY & RUGBY 7’S

  • Jeremy McLaren – KZN Craven Week Head Coach
  • Njabulo Zulu – Current KZN u18 Academy Week Coach
  • Waylon Murray – Former Springbok
  • Dieter Kriese – Former SA 7’s Springbok

FOOTBALL

  • Daniel Haswell – Maritzburg United Head of Development, AmaZulu coach of MDC team, CAF ‘A’ Licence

Golf

  • Pam Hayward – Former SA Women’s Golfer

SQUASH

  • Charmaine Baker – SA Masters Squash

SWIMMING

  • Brad Rowe

SURFING

  • Craig Bartholomew

TENNIS

  • Charles Tsangamwe – Former International Player & Professional Coach

WATERPOLO

  • Brad Rowe – National Coach
  • Andrew Stewart – National Coach
Results

Latest Result

Sports Results vs St Charles & Others

Football Vs St Charles

1st W 4 – 1

2nd D 0 – 0

3rd W 4 – 1

4th W 4 – 1

 

16A W 3 – 1

16B D 0 – 0

16C W 3 – 1

16D D 2 – 2

 

15A W 2 – 1

15B W 2 – 0

15C W 6 – 2

15D W 8 – 2

 

14A W 3 – 2

14B W 3 – 0

14C W 8 – 0

14D W 6 – 0

 

Played 16

Won 13

Drew 3

Lost 0

Voortrekker 7’s Tournament Results

U/15:

VS Voortrekker B 59-0 W

Vs St Charles A 26-14 W

Vs Kingsway 36-0 W

Vs Suid Natal 50-0 W

Vs Michaelhiuse C 71-0 W

Semi final vs Sarel Cilliers 36 -0 W

Final vs VoortrekkerA 24-7 W

 

U/18:

Vs Suid Natal 38-0 W

Vs Weston 70-0 W

Vs Kloof 47-0 W

Vs Michaelhouse 33-0 W

Vs St Charles 38-5 W

Vs Linpark 52-0 W

Semi final vs Voortrekker 47-0 W

Final vs St Charles 19-10 W

Indoor Hockey

1st Vs Ashton 11-1 W

2nd Vs Glenwood 1st 4-1 W

Rising Star Tennis Tourmament

Wbhs 2 vs Westridge hub 1

1.Rys Vorwerk vs Simphiwe Ngwenya

                   3-6 3-6

2.Troy Wolter  vs Kwanele Mpuma

                  2-6 3-6

 

3. Zaheer Davis & Ethan Konar

                           vs

Sphelele Nzama  &  Menzi Mkwanazi

                 2-6 2-6

Westridge Hub 1 win tie 3-0

 

Wbhs 1 vs Kearsney 2:

Lindo Gcwensa  vs  Matt Lamplough

                      6-2 6-2

George Denysschen  vs  Luca Minetti

                        6-4 6-2

Johannes Adam/Matt Wilson

                          vs

Jason Denekamp / Ryan Smith

                     6-4 6-3

 

Wbhs 1 win tie 3-0 vs Kearsney 2

 

Wbhs 1 vs Kearsney 1

Lindo Gcwensa vs Jan Bothma

                       4-6 5-7

George Denysschen vs Finn Conningham

                       6-3 6-3

Matthew Wilson /Johannes Adam

                           vs

Keegan Geevers/ Connor Van Heerden

                     7-5 7-5

Softball results for 12th August

Wbhs 1st won 13-1 vs Northwood 1st (game called early)

Wbhs 2nds won 7- 5 vs Hillcrest 1st

Wbhs 3rds lost 13 – 2  vs Amanzimtoti

1st Wbhs U15A lost 13 – 6 vs DHS

u15A Wbhs u15B lost 5-4 vs Northwood u15A

Archived Results

[modula id=”10611″]

  WBHS Facebook                      WBHS Instagram                               WBHS DigiTV

[custom-facebook-feed]
[instagram-feed num=8 cols=4 showfollow=false]
DigiTV
Sponsors